Deals Episodes

Making Jam and Jelly

Making jams and jelly is a great way to utilize extra fruit -- especially if you have a garden or just got a great deal at the grocery store.

You can make the jam in bulk. We made seven jars in about an hour. After your initial investment of buying jars and canning supplies, it costs about 50 cents per jar of jam.

You can use any fruit you like and the directions are pretty much the same across the board.

Your preserves are good for about 18 months. Don't forget to label so you know exactly when to use them by.

RECIPES:
RED HOT JELLY
STRAWBERRY JAM

For more information on our Super Saver Erin Libranda check out her blog at ktrk.typepad.com/supersaver.

Due to the pre-recorded nature of this program, some prices may not be current. Please check your local retailer.

blog comments powered by Disqus
The Live Well Network
Knock It Off!
Mirror/Mirror
Live Big with Ali Vincent
Motion
My Family Recipe Rocks!
Food Rush
Home Chef Showdown
Sweet Retreats
We Owe What?
Let's Dish
Deals
Mexico: One Plate at a Time
Home with Lisa Quinn
Steven and Chris
Good Cookin' with Bruce Aidells
Children's Programming